Higieniczne mycie rąk w pracy
Skuteczna dezynfekcja rąk pozwala pozbyć się wirusów i bakterii odpowiedzialnych za rozwój wielu chorób. To szczególnie ważna kwestia w zawodach medycznych, takich jak lekarz, ratownik, stomatolog lub farmaceuta, ale i w codziennym życiu każdego z nas. Dokładnie oczyszczone dłonie są podstawą zachowania zdrowia - zwłaszcza w czasach pandemii. Musimy o to dbać zarówno w domu, jak i w biurach, gabinetach czy sklepach. Jak powinno wyglądać higieniczne mycie rąk w pracy? Podpowiadamy!
Jak dokładnie i skutecznie umyć ręce?
Na klamkach, poręczach, banknotach, blatach, włącznikach światła - wszędzie znajdują się drobnoustroje, które poprzez jedno dotknięcie mogą przedostać się na nasze ręce, a stamtąd do ust, oczu czy nosa. Wirusy dostają się do naszych błon śluzowych, co może spowodować zakażenie, np. koronawirusem. Jak tego uniknąć? Podstawą ochrony zdrowia jest dokładne i higieniczne mycie rąk w pracy, domu i miejscach użytku publicznego, w których się znajdujemy.
Jak higienicznie myć ręce?
Wystarczy przez kilkadziesiąt sekund myć dłonie, aby oczyścić je z 90% bakterii. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), minimalny czas mycia rąk powinien wynosić 30 sekund i składać się z kilku etapów:
- zmoczenie rąk wodą,
- nabranie i rozprowadzenie mydła na całej powierzchni dłoni (wraz z nadgarstkami), poprzez pocieranie o siebie rozprostowanych dłoni, a także dokładne umycie przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz kciuków,
- dokładne opłukanie rąk i wytarcie do sucha ręcznikiem papierowym lub wysuszenie suszarką do rąk.
Aby ograniczyć niepotrzebny kontakt z drobnoustrojami, zwłaszcza w miejscu publicznym i pracy, należy starać się nie dotykać czystymi rękoma klamek, drzwi lub innych wspólnych elementów wyposażenia czy wystroju. Można także wspomóc się czystym ręcznikiem papierowym lub rękawiczkami jednorazowymi, jeśli wiemy, że kontakt ten będzie nieunikniony.
Dezynfekcja rąk a mycie mydłem i wodą - co jest lepsze?
Badania WHO sugerują, że dokładne, higieniczne mycie rąk wodą z mydłem jest skuteczniejsze w walce z drobnoustrojami niż czyszczenie ich płynem do dezynfekcji. Nie oznacza to jednak, że dezynfekcja rąk nie działa. Zaleca się ją wtedy, kiedy nie mamy łatwego dostępu do bieżącej wody. (np. w biurach, sklepach, recepcjach). Zdecydowanie redukuje ona ryzyko przenoszenia wirusów i bakterii, dlatego jest stosowana powszechnie. Jeśli jesteś właścicielem lub pracownikiem sklepu, kancelarii, gabinetu lub innego miejsca gromadzącego pracowników, jak i klientów lub interesantów, wyposaż swoje miejsce pracy w płyn do dezynfekcji rąk.
Polecane płyny do dezynfekcji rąk
Jaki powinien być płyn do dezynfekcji rąk?
Wysoka zawartość alkoholu
Preparaty do dezynfekcji dłoni powinny zawierać minimum 60% alkoholu - tylko wtedy mówimy o możliwości skutecznego zabicia drobnoustrojów. W ofercie sklepu calde.pl znajdziesz płyny do dezynfekcji rąk o zawartości aż 80% alkoholu denaturowanego, co pozwala na efektywną dezynfekcję higieniczną oraz chirurgiczną rąk. Produkty te są zgodne z normami EN 1500, EN 12791 oraz EN 14476, dzięki czemu zaleca się je do regularnego stosowania. Mogą być one wykorzystywane w szpitalach, przychodniach, gabinetach lekarskich, ale i kosmetycznych, a także innych miejscach, w których chcemy zapewnić maksimum bezpieczeństwa dla siebie, swoich pracowników i osób z zewnątrz.
Delikatność dla skóry
Częstą wadą płynów do dezynfekcji jest ich drażniące działanie na skórę. Warto wybierać produkty sprawdzone i wzbogacone o dodatkowe składniki, które nie będą wysuszać naskórka. Przykładem może być preparat w żelu, niepozostawiający nieprzyjemnej, kleistej powłoki na dłoniach oraz niewysuszający ich. To produkt chętnie wybierany przez personel medyczny - ma silne właściwości antybakteryjne i nie trzeba spłukiwać go pod bieżącą wodą. Spełnia on także wszelkie wymogi pomieszczeń do dezynfekcji chirurgicznej.
Higieniczne opakowanie lub dozownik
Płyny najczęściej pakowane są w wygodne butelki z pompką, pozwalające łatwo dozować preparat oraz przenosić go z miejsca na miejsce - to przydatne zwłaszcza w dużych obiektach. Bardziej elegancką i uniwersalną opcją w pomieszczeniach ze stałymi punktami wejścia czy obsługi są dozowniki płynów do dezynfekcji. Nie generują tylu odpadów, są trwałe i estetyczne. Posiadają pojemniki wielokrotnego użytku, pozwalające uzupełniać płyn w każdym momencie, bez konieczności wymiany wkładów lub są oferowane w wersji stojaka, z miejscem na jednorazową butelkę. Wybór odpowiedniej opcji zależy wyłącznie od naszych potrzeb i preferencji.
Można zamontować je przy wejściu do biura, sklepu lub w toalecie jako uzupełnienie higienicznego mycia rąk. Dozowniki są proste w obsłudze oraz umożliwiają bezdotykowe lub łokciowe aplikowanie środka odkażającego.
Wielkość butelki
Płyny do dezynfekcji rąk dostępne są zarówno w niewielkich, jednorazowych butelkach z dozownikiem, jak i dużych opakowaniach (żel do dezynfekcji rąk 5l) stanowiących uzupełnienie dla pojemników w dozownikach.
Płyn, żel czy pianka?
Choć najpopularniejszą formą preparatu do dezynfekcji jest płyn o konsystencji wody, to bardziej wydajną substancją są żele do dezynfekcji rąk oraz pianki do dezynfekcji. Nie chlapią, pozwalają dokładnie rozprowadzić się po skórze i są bardzo skuteczne.
Polecane dozowniki do dezynfekcji
porady?
do nas dzwonić
można do nas pisać