Instrukcja mycia rąk
Pobierz instrukcję dezynfekcji rąk
Instrukcja mycia i dezynfekcji rąk powstała dla zwiększenia bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia, a niekiedy nawet życia każdego z nas. Wszystko dlatego, że na brudnych rękach mogą przenosić się niebezpieczne patogeny, takie jak bakterie, wirusy i grzyby, które wywołują wiele chorób, a w niektórych rejonach świata bywają nawet przyczyną śmierci. Często nie zastanawiamy się nawet, że nieumytymi dłoniami dotykamy okolic ust, nosa oraz oczu, co dodatkowo naraża nas na infekcje. Jednocześnie warto pamiętać, że takie codzienne czynności, jak np. dotykanie klamek, pieniędzy lub poręczy sprawia, że na powierzchni naszej skóry pojawia się nawet 10 tysięcy różnych drobnoustrojów. Instrukcja mycia rąk jest więc niezbędnym zapleczem teoretycznym, które pozwoli nam skutecznie pozbyć się niebezpieczeństwa już w pół minuty.
Mycie i dezynfekcja rąk – instrukcja jest potrzebna?
Efektywne mycie rąk, które ma na celu usunięcie szkodliwych patogenów z powierzchni skóry, jest procesem, który wymaga odpowiedniej wiedzy oraz praktyki. Jak się okazuje, wielu z nas myje dłonie nieprawidłowo. Wśród głównych popełnianych błędów wymienić można pomijanie niektórych części rąk lub zbyt krótkie mycie, które nie niszczy wszystkich drobnoustrojów. Aby zapobiegać zakażeniom, konieczna jest więc profesjonalna dezynfekcja rąk. Instrukcja mycia sprawdzi się nie tylko w miejscach o podwyższonych wymaganiach sanitarnych, ale również w warunkach domowych, gdzie wysoki poziom higieny jest równie istotny. Stosowanie się do ustalonych zasad pozwala uniknąć takich chorób, jak zatrucia pokarmowe, salmonella, grypa, biegunka, a także WZW typu A, która nazywana jest chorobą brudnych rąk. Mycie dłoni ma również istotne znaczenie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wiele osób walczy z przeziębieniem.
Instrukcja mycia rąk – procedura według GIS
Instrukcja mycia i dezynfekcji rąk opracowana przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) to procedura, której warto przestrzegać zarówno w warunkach domowych, jak i w pracy. Przestrzeganie zasad jest szczególnie istotne u osób wykonujących zawody wyjątkowo narażone na zakażenia, np. u lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, masażystów, a także kosmetyczek, stomatologów lub diagnostów laboratoryjnych. Prawidłowa higiena dłoni jest jednak równie istotna w zakładach produkujących żywność oraz w branży gastronomicznej, która zobowiązana jest do przestrzegania wszystkich zasad bezpieczeństwa żywności.
Specjalistyczna instrukcja mycia rąk nakazuje, aby cały ten proces trwał minimum 30 sekund i przebiegał z wykorzystaniem mydła. W miejscach publicznych do tego celu najlepiej sprawdzą się mydła w płynie, pianie lub sprayu. Całą procedurę należy rozpocząć od zmoczenia rąk pod bieżącą wodą, a następnie nabrania odpowiedniej ilości mydła, która pozwoli na komfortowe pokrycie całej powierzchni skóry dłoni. Następnie detergent należy dokładnie rozprowadzić na rękach, pocierając o siebie rozprostowane dłonie. Nie należy przy tym zapominać o umyciu przestrzeni pomiędzy palcami, okolic kciuków oraz grzbietów palców. Po zakończonym namydlaniu dłonie spłukujemy dokładnie pod bieżącą wodą i osuszamy jednorazowym ręcznikiem papierowym.
Instrukcja mycia rąk – pdf do pobrania
Nic nie sprawdza się tak dobrze, jak instrukcja mycia rąk powieszona na wysokości wzroku w okolicach umywalki. We wpisie znajdziesz więc grafikę w pliku pdf, którą możesz wydrukować na własny użytek.
porady?
do nas dzwonić
można do nas pisać