Przerwa techniczna. Sklep tymczasowo niedostępny - zapraszamy wkrótce.

Do higieny - wszystko w jednym miejscu!
24 październik 2019, 09:12

Nieuniknione zmiany w restauracjach – nowe podejście do tematu serwetek

Nieuniknione zmiany w restauracjach – nowe podejście do tematu serwetek

Polski rynek gastronomiczny, który jest wart blisko 28,6 mld złotych*, na przestrzeni ostatnich lat przeszedł dużo zmian i wciąż odnotowuje jeden z najbardziej dynamicznych wzrostów. Aktualnie nowych miejsc na gastronomicznej mapie Polski przybywa (i to nie tylko w dużych miastach), co jest wynikiem zmieniającego się stylu życia Polaków.

tork-dozownik-serwetek-cukiernia-ludzie.jpg

Coraz częściej ludzie decydują się na jedzenie poza domem, ze względu na szybkie tempo życia i brak czasu, czy też chęci, na przygotowanie czegoś samodzielnie. Spotkania towarzyskie i biznesowe również chętnie przenosimy do restauracji. Wzrost zamożności i łatwiejszy dostęp do podróży spowodowały, że zwyczaje naszych bliższych i dalszych zagranicznych sąsiadów swobodnie i w naturalny sposób wprowadzamy na swoje rodzime podwórko.

tork-serwetki-restauracja-klienci-stolik.jpg

Co za tym idzie, konsument ma większą świadomość i zdecydowanie częściej protestuje przeciw „taniości” i „byle-jakości”, do których zmuszony był przywyknąć przez ostatnie dekady. To stwarza nie lada wyzwanie przed branżą i restauratorami, ponieważ by sprostać nowym oczekiwaniom dyktowanym przez zmieniające się społeczeństwo, muszą stale się doskonalić oraz szukać nowych pomysłów i rozwiązań w zakresie smaków, wyboru menu, wystroju wnętrza i innych detali, które przyciągną klienta właśnie do niego. Innymi słowy, coraz mocniejszy wpływ na wybór restauracji na spotkanie z przyjaciółmi ma jej klimat, a coraz słabszy cena.

tork-serwetki-niebieska-ukladanie-stol.jpg

Najłatwiejszym, a zarazem najtańszym sposobem, aby zadbać o atmosferę wnętrza są serwetki – niezbędny element wyposażenia każdego lokalu gastronomicznego. Od managerów zależy jedynie, którą serwetkę wybrać i jak ją w pełni wykorzystać do dopełnienia atmosfery danego wnętrza. TORK ma w swojej ofercie bogaty wybór serwetek różnych rozmiarów, kolorów oraz sposobów złożenia, zaczynając od eleganckich serwetek obiadowych

tork-podkladki-bar-para.jpg

Tork LinStyle, które potrafią spełnić oczekiwania najbardziej ekskluzywnych lokali, przez tradycyjne serwetki lunchowe i koktajlowe, które znajdą swoje miejsce właściwie w każdej przestrzeni gastronomicznej, aż po serwetki dyspenserowe, które z roku na roku zjednują sobie coraz większe rzesze zwolenników, i co najważniejsze – nie tylko z sektora restauracji samoobsługowych i typu fast food.

tork-serwetki-uzupelnianie-dozownik.jpg
tork-dozownik-pobieranie-serwetki.jpg

Rozwiązanie serwetek dyspenserowych jest rozwiązaniem, które znacząco usprawnia pracę w każdej restauracji, zwiększając przy tym komfort gości. Dzięki specjalnemu złożeniu serwetek i dedykowanemu do nich dozownikowi, użytkownik dozuje każdorazowo dokładnie po jednej sztuce serwetki, nie dotykając przy tym pozostałych serwetek przewidzianych dla kolejnych gości. Także można z ulgą zapomnieć o irytacji, która towarzyszyła przy używaniu cieniutkich, bibułowych serwetek gastronomicznych, złożonych w charakterystyczny wachlarzyk, nazywanych żartobliwie przez niektórych „reliktem PRL”, gdzie wyciągnięcie jednej serwetki, bez dotykania wszystkich pozostałych graniczyło z cudem. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że jest to bardzo niehigieniczne, a coraz więcej restauratorów ma świadomość, że z pozoru błahy i nieistotny element jak np. nieodpowiedni dostęp do serwetek może wpłynąć na negatywną opinię miejsca, co w dalszej konsekwencji może przełożyć się na inne aspekty prowadzonego biznesu.

tork-dozownik-serwetki-w-restauracji.jpg

Odkąd TORK wprowadził do swojej oferty nowe dyspensery do serwetek z linii Image, które wykonane są z innych materiałów niż tworzywo sztuczne (drewno orzechowe i aluminium), już nie tylko szybkie restauracje samoobsługowe decydują się na wprowadzenie rozwiązania serwetek dyspenserowych, ale również lokale z obsługą kelnerską, ponieważ dozownik zaczął pasować do ich wymagań dotyczących wnętrza i jest niezwykle praktycznym elementem jego wystroju.

tork-dozownik-serwetek-pobieranie.jpg

Brązowe dozowniki do serwetek dyspenserowych wykonane z drewna orzechowego (mniejszy, system N10 /na stolik/ - kod 273003; większy, system N4 /na ladę/bufet/ – kod 273002) idealnie sprawdzą się we wnętrzach, gdzie dominują ciepłe barwy, drewno jest elementem grającym pierwsze skrzypce i zaakcentowany jest regionalny, tradycyjny charakter miejsca; natomiast dyspensery wykonane z srebrnego aluminium (mniejszy, system N10 / na stolik / – kod 274003; większy, system N4 / na ladę / bufet / - kod 274002) stanowią świetne uzupełnienie w miejscach nowoczesnych, eleganckich, gdzie przeważa biel, czerń i ogólnie chłodne tonacje kolorystyczne.

Do wspomnianych serwetników TORK może zaproponować dwa rodzaje serwetki - 1 warstwową (system N10 – kolor biały kod 17840; system N4 – kolor biały kod 10840 / kolor naturalny kod 12840) oraz białą, 2 warstwową, z delikatnym dekorem w kształcie listków (system N10 – kod 13671; system N4 – kod 13670). Na serwetce 1 warstwowej możemy dodatkowo zaoferować przygotowanie indywidualnego, spersonalizowanego nadruku, by pomóc w budowaniu świadomości marki danego lokalu gastronomicznego.

tork-dozownik-serwetek-aluminium.jpg

Zapraszamy do skorzystania z oferty serwetkowej przygotowanej przez markę TORK oraz zachęcamy do podejmowania odważnych wyborów, bawiąc się kolorami, rozmiarami i formatami, aby jak najmocniej wyróżnić się w tym dynamicznie zmieniającym się świecie gastronomii XXI wieku.

tork-serwetki-podane-w-restauracji.jpg

* Wartość przedstawiona w raporcie PMR „Rynek HoReCa w Polsce 2018. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2018-2023”

Administratorem Państwa danych osobowych zebranych z wykorzystaniem formularza jest [NAZWA FIRMY] z siedzibą w [MIASTO], przy [ULICA, KOD POCZTOWY], e-mail: [EMAIL], nr tel. [TELEFON]. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania określonego w ust. 3 powyżej, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.