W jaki sposób i czym zdezynfekować mieszkanie?

Zdarza się, że potrzebujemy pozbyć się z mieszkania drobnoustrojów chorobotwórczych, które zagrażają bezpieczeństwu naszej rodziny. Być może przeszedłeś zakażenie koronawirusem, odwiedziła Cię osoba, u której wykryto chorobę zakaźną lub dziecko przyniosło z przedszkola nieznośny wirus i chcesz uchronić bliskich przed zakażeniem. Jak i czym zdezynfekować mieszkanie, aby pozbyć się patogenów raz na zawsze? Podpowiadamy, co robić, aby usunąć wirusy i bakterie z powierzchni różnych przedmiotów i urządzeń, znajdujących się w Twoim domu.
Dezynfekcja mieszkań: wirusy i bakterie na powierzchniach
Jak powszechnie wiadomo, niektóre wirusy i bakterie potrafią przeżyć poza organizmem człowieka, osadzając się na różnorakich powierzchniach, zwłaszcza tych często dotykanych dłońmi, takich jak blaty, poręcze, klamki, włączniki świateł, krzesła czy telefony. Nie musimy mieć bezpośredniego z osobą chorą, aby się zarazić. Wystarczy, że dotkniemy przedmiotu, którego dotykał lub miał w rękach nosiciel wirusa. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia siebie, bliskich lub gości, warto zdezynfekować mieszkanie. Jak to zrobić? Zadanie to składa się z kilku ważnych punktów, które pozwolą zachować maksimum bezpieczeństwa w naszym domu.
Jak i czym zdezynfekować mieszkanie? Zacznij od powietrza!
Pierwszym krokiem, który pomoże odświeżyć pomieszczenie i zmniejszy ilość chorobotwórczych drobnoustrojów, jest porządne wywietrzenie mieszkania. Przy słabej cyrkulacji powietrza patogeny dużo łatwiej osadzają się na powierzchniach przedmiotów domowego użytku. Natomiast jego ruch sprawia, że część z nich „ucieka” na zewnątrz i nie gromadzi się w jednym miejscu. To jednak zabieg, który nie usuwa patogenów, a jedynie je „przerzedza”. Kluczowa jest dezynfekcja przedmiotów i powierzchni w różnych pomieszczeniach domu.
Dezynfekcja mieszkań: dezynfekcja łazienki
Zastanawiasz się czym umyć kafle, baterie i toaletę w łazience, aby skutecznie je zdezynfekować? Postaw na profesjonalne środki do dezynfekcji, którymi wyczyścisz najczęściej dotykane powierzchnie w łazience, tj. umywalkę, wannę, prysznic, brodzik czy deskę sedesową.
Polecane środki do dezynfekcji
Chemia do domu: płyn do dezynfekcji łazienki
Możesz wybrać np. płyn Swish Quato 78 Plus, dostępny w praktycznej butelce ze spryskiwaczem. Posiada on właściwości myjąco-dezynfekujące, dzięki czemu łatwo umyjesz i odkazisz za jego pomocą całą łazienkę. Odpowiedni dobór składników preparatu pozwala skutecznie pozbyć się szkodliwych bakterii, grzybów i wirusów, również koronawirusa SARS CoV-2. Ponadto, płyn ten wyróżnia się przyjemną kompozycją zapachową, przez co neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Świetnie sprawdzi się zarówno w domu, jak i w placówkach medycznych, gabinetach usługowych, przemyśle farmaceutycznym, spożywczym oraz kosmetycznym. Nadaje się wszędzie tam, gdzie chcemy zadbać o maksimum bezpieczeństwa dla siebie i innych.
Przeczytaj również: Jaką chemię gospodarczą wybrać do domu?
Dezynfekcja mieszkań: kuchnia
Kolejnym ważnym miejscem wymagającym systematycznej dezynfekcji jest kuchnia. Drobnoustroje mogą osadzać się na przykład na blatach, naczyniach, lodówce, urządzeniach AGD czy gąbkach, dlatego powinniśmy bezwzględnie dbać o ich czystość. W przypadku naczyń, szkła i sztućców, wystarczy umycie ich w zmywarce (z zastosowaniem środków do zmywarek) lub wyparzenie we wrzątku. Natomiast powierzchnię mebli (w tym gałki od drzwiczek kuchennych), podłogę, uchwyty, pokrętła i przyciski od piekarnika, kuchenki oraz innych urządzeń należy zdezynfekować płynem, który będzie jednocześnie bezpieczny w kontakcie z żywnością. W końcu przygotowujemy w tym miejscu posiłki dla całej rodziny. Nie mogą mieć one styczności ze szkodliwą chemią.
Chemia do domu: bezpieczny płyn do dezynfekcji kuchni
Clinex Dezofast w butelce ze spryskiwaczem to płyn do mycia i dezynfekcji powierzchni, który posiada certyfikat bezpieczeństwa, dopuszczający go do kontaktu z żywnością. Dzięki temu możesz zastosować go właśnie w kuchni, czyszcząc nie tylko meble, ale i wnętrze piekarnika czy lodówki. Jest bardzo skuteczny i działa natychmiastowo, usuwając bakterie, wirusy i grzyby w zaledwie 60 sekund.
Jednocześnie dobry skład preparatu sprawia, że nie musisz obawiać się o uszkodzenia dezynfekowanych powierzchni czy pozostawianie nieestetycznych śladów lub smug. To kompleksowe i ekonomiczne rozwiązanie, pozwalające na regularną dezynfekcję mieszkań i miejsc pracy. Producent Clinex posiada w swojej ofercie wiele wysokiej jakości środków, które idealnie nadadzą się do zachowania czystości w mieszkaniu.
Dowiedz się również Jak wyczyścić grilla i piekarnik!
Jak i czym zdezynfekować mieszkanie? - pozostałe pomieszczenia
Aby pozbyć się chorobotwórczych drobnoustrojów, porządnie posprzątaj całe mieszkanie - umyj okna, szyby w meblach, lustra, stoliki, krzesła i podłogi korzystając ze specjalistycznej chemii do domu. Jeśli możesz, wypierz dywany i komplet wypoczynkowy. Po skończonych porządkach wyrzuć do kosza wszystkie gąbki i ścierki użyte podczas sprzątania. Na końcu przetrzyj jeszcze raz wszystkie powierzchnie oraz włączniki świateł, klamki, oparcia, poręcze, klawiaturę i urządzenia elektroniczne środkiem do dezynfekcji, aby całkowicie pozbyć się wirusów, bakterii i grzybów.
Dezynfekcja przedmiotów - nie zapomnij o tekstyliach
Podczas odkażania mieszkania nie zapomnij o wypraniu ręczników, bielizny i pościeli w wysokiej temperaturze (powyżej 60°C), która zabija drobnoustroje. Możesz użyć do tego zwykłego proszku lub płynu do prania, a następnie wyprasować je działając gorącą parą. Innym sposobem jest zastosowanie dezynfekującego proszku do prania, który stosowany jest w placówkach medycznych i z powodzeniem usuwa bakterie, grzyby i wirusy z tkanin białych i kolorowych.
Pamiętaj o dezynfekcji rąk!
Aby zachować czystość w domu na dłużej, przypominaj domownikom i gościom o dezynfekcji rąk tuż po przyjściu z dworu. Możesz np. postawić w widocznym miejscu płyn do dezynfekcji rąk z wygodną pompką, dzięki któremu szybko i bez trudu pozbędziesz się zarazków z dłoni.
porady?
do nas dzwonić
można do nas pisać