Projektowanie toalet publicznych - o czym warto pamiętać?
Każdy budynek publiczny musi posiadać odpowiednio zaprojektowaną i spełniającą wymogi sanitarne toaletę. Powinna być ona nie tylko schludna i czysta, ale także dobrze wyposażona i praktyczna. Na co zwracać uwagę w trakcie projektowania i wykańczania toalet do użytku publicznego?
Toaleta publiczna a przepisy
O tym, jakie wymogi powinna spełniać każda toaleta publiczna, mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Dotyczy ono przede wszystkim warunków technicznych i minimalnych wymiarów, jakie powinny posiadać kabiny WC, pisuary oraz umywalki. W dokumencie możemy wyróżnić najważniejsze postanowienia dotyczące projektowania i wykańczania tego typu pomieszczeń:
- Podłogi w toaletach publicznych muszą być wykonane z materiału łatwego do mycia, który nie będzie śliski i nie nasiąknie wodą. Podobnie w przypadku ścian - powinny zostać na nich zastosowane płytki ceramiczne lub okładziny ścienne, odporne na chłonięcie wody.
- Pomieszczenie nie może być niższe niż 2,5 metra i każda toaleta powinna posiadać wentylator wyciągowy lub kratkę wentylacyjną i przewody zapewniające odpowiednią wentylację.
- W toalecie publicznej na 20 osób powinna przypadać przynajmniej jedna umywalka, na 30 mężczyzn przynajmniej jedna miska WC i jeden pisuar, a na 20 kobiet co najmniej jedna miska ustępowa.
To tylko jedne z wielu wymogów, które należy brać pod uwagę na etapie projektowania tego typu pomieszczeń.
Wyposażenie toalety publicznej
Co jeszcze powinno znaleźć się w toalecie publicznej? Kiedy obiekt jest już wykończony, dobrze, aby posiadał:
- dozowniki na mydło,
- dozowniki na ręcznik papierowy lub suszarkę do rąk,
- dozowniki na papier,
- dozowniki na nakładki sedesowe,
- środki dezynfekujące i czyszczące, w tym do dezynfekcji deski sedesowej,
- inne (jak np. szczotka do wc czy kosz na śmieci).
Dozowniki na mydło
Dozowniki na mydło możemy podzielić na kilka najpopularniejszych rodzajów:
- Dozowniki do mydła w płynie- najpopularniejsze dozowniki na rynku, trwałe, proste oraz intuicyjne w obsłudze.
- Dozowniki do mydła w pianie - tego typu urządzenia dozują stałą ilość pianki, co zwiększa jej wydajność, a także zmniejsza koszty zakupu zapasu mydła.
- Dozowniki do mydła bezdotykowe - system bezdotykowego dozowania z sensorem ruchu pozwala znacznie zwiększyć poziom higieny i ograniczyć ryzyko powstawania krzyżowych zakażeń bakteryjnych.
Każdy z opisanych wyżej dozowników różni się zastosowaniem oraz materiałem, z którego został wykonany, a co za tym idzie - również ceną. Wśród chętnie wybieranych są te plastikowe, dozujące mydło w płynie i pianie. Klientom bardziej wymagającym, ceniącym sobie najwyższą jakość wykonania i działania oraz elegancję, przypadną do gustu podajniki bezdotykowe ze stali nierdzewnej.
Warto również przeczytać: Mydło w płynie czy mydło w pianie?
Polecane
Dozowniki na ręczniki papierowe
Dozowniki na ręczniki papierowe działają w różny sposób, w zależności od zastosowanej formy tego środka higieny - możemy zamontować w toalecie dozowniki na: ręcznik w rolkach, ręcznik w składce lub centralnie dozowany. Szeroki wybór tego typu urządzeń znajdziesz w naszym sklepie - w zakładce dozowniki do ręczników.
Przeczytaj również: Dozowniki do papieru czy suszarka - co lepiej wybrać do toalety?
Polecane
Dozowniki na papier
Podobnie jak w przypadku powyższych produktów, tak i tutaj możemy wyróżnić kilka rodzajów dozowników:
- Dozowniki do papieru Jumbo - mieszczące bardzo duże rolki papieru. Posiadają hamulec ograniczający luźne obracanie się rolki, dzięki czemu zmniejszamy zużycie, a co za tym idzie - koszty.
- Dozowniki do papieru w rolkach konwencjonalnych - sprawdzające się zwłaszcza w niedużych kabinach WC z niewielkim natężeniem ruchu.
- Dozowniki do papieru toaletowego z automatyczną zmianą rolek - umożliwiające automatyczną zmianę rolek po zakończeniu pierwszej z nich, bez konieczności angażowania czasu pracowników porządkowych.
- Dozowniki do papieru toaletowego w składce - pozwalające w sposób estetyczny i ekonomiczny dozować papier. To także bardzo higieniczne rozwiązanie, ponieważ każdy użytkownik ma kontakt jedynie z pobieranym odcinkiem papieru.
- Dozowniki do papierów systemowych - w tym przypadku również możemy mówić o zwiększeniu higieny (kontakt z pojedynczym odcinkiem papieru) oraz ekonomii zużycia, która pozwala zaoszczędzić do 40% papieru w porównaniu z tradycyjnymi dozownikami do papieru w rolkach.
Dozowniki do papieru toaletowego
Dozowniki z nakładkami sedesowymi
Kolejny ważny element wyposażenia to nakładki sedesowe. Znacznie podnoszą one higienę korzystania z toalety publicznej, a także komfort jej użytkowników. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i czystość pobierania tego typu środka higieny, warto zainstalować w kabinie WC sprawdzony i trwały dozownik do nakładek sedesowych. Przykładem może być dozownik do nakładek sedesowych marki Tork.
Dezynfekcja deski sedesowej
Dbanie o czystość toalety to nie tylko regularne czyszczenie muszli sedesu i zapewnienie nakładek na deskę sedesową. To także skuteczna dezynfekcja jej powierzchni, która podnosi komfort i higienę każdego użytkownika toalety publicznej. Do tego celu stosuje się płyn dezynfekcyjny, pozwalający natychmiastowo odkazić deskę. Przykładem może być płyn do czyszczenia deski sedesowej Tork, który jest kompatybilny z dozownikami Tork do mydła w płynie w systemie S2.
Płyn można łatwo rozprowadzić po powierzchni deski za pomocą jednego odcinka papieru toaletowego. Szybko wysycha i neutralizuje brzydkie zapachy, pochodzące z łazienki.
W internetowym sklepie calde.pl znajdziesz szeroki wybór produktów higienicznych do wyposażenia toalety publicznej. Sprawdź!
Sprawdź również Dlaczego warto wybrać dozowniki TORK
porady?
do nas dzwonić
można do nas pisać