Mopy przemysłowe - mop płaski czy obrotowy?

Choć mycie podłóg nie należy do najtrudniejszych czynności porządkowych, to wybór odpowiednich narzędzi do tego zadania, może okazać się wyzwaniem. Jakie mopy przemysłowe sprawdzają się najlepiej? Mop płaski czy obrotowy? Podsumowaliśmy wszystkie za i przeciw każdego z nich! Przeczytaj zamiast kupować w ciemno i podejmij ostateczną, przemyślaną decyzję.
Zarówno, jeśli chodzi o mopy przemysłowe, jak i te do użytku domowego, możemy wybierać spośród dwóch typów produktów: mopów płaskich i obrotowych. I jedne, i drugie mają swoje mocne i słabe strony. Jakie? Przeczytaj poniższe zestawienie!
Mopy przemysłowe: zalety mopów płaskich
Mopy płaskie to świetne rozwiązanie do mycia dużych i równych powierzchni podłogowych. Ze względu na swój charakterystyczny kształt, łatwo się je „prowadzi”, dobrze przylegają do podłoża i bez problemu wjeżdżają w słabo dostępne miejsca, np. pod szafy, kanapy, krzesła i inne meble na nóżkach. Za jednym pociągnięciem możemy dokładnie umyć sporą powierzchnię paneli lub płytek - pod warunkiem, że są równe i gładkie. To rozwiązanie sprawdzi się idealnie podczas mycia podłóg na korytarzach oraz w większości biur, hal i łazienek.
Polecane produkty
Mopy płaskie - wymienna i trwała nakładka z mikrofibry
Umożliwia to także, wchodząca zwykle w skład zestawu, stopa czyszcząca pokryta materiałem z mikrofibry lub bawełny. Jest ona bardzo chłonna, nie pozostawia smug i nadaje naturalny połysk mytej podłodze. To także dobre rozwiązanie do skutecznego pastowania i nabłyszczania powierzchni już czystych. Pozwala bowiem równomiernie i efektywnie rozprowadzić środek nabłyszczający.
Niewątpliwym atutem płaskich mopów przemysłowych jest także łatwość utrzymania w czystości materiałowej nakładki. Po skończonym sprzątaniu można zdjąć ją z mopa i wyprać, nawet w temperaturze 60°C. Jest ona odporna na ścieranie i nie traci swoich chłonnych właściwości nawet po kilku praniach, a w razie zużycia, nie ma problemu z dostępnością wymiennych nakładek. W sklepie internetowym calde.pl znajdziesz zarówno mopy przemysłowe, jak i nakładki myjące.

Mopy przemysłowe: wady stosowania mopów płaskich
Choć za tego typu produktami przemawia wiele pozytywnych aspektów ich użytkowania, to mają kilka wad. Jakich? Nie będą nadawały się one do małych i nierównych powierzchni podłogowych. Płaska końcówka może nie domyć chropowatych posadzek oraz nie zmieścić się pomiędzy zbyt dużą liczbą mebli czy nieregularnych kształtów podłogi.
Mopy przemysłowe: zalety mopów obrotowych
Alternatywą dla mopa płaskiego jest mop obrotowy. Jego podstawową zaletą jest docieranie do miejsc, których nie potrafi domyć mop płaski, tj. schodów, kątów i różnych zakamarków lub powierzchni z dużą liczbą stojących mebli. Ponadto, dzięki okrągłemu kształtowi i sznurkowej końcówce wyczyści nawet nieregularne, chropowate posadzki, płytki czy parkiety. Dużo lepiej od przeciwnika radzi sobie także z brudem i plamami - nie trzeba używać do ich zmycia większej siły, wystarczy przejechać kilka razy po zabrudzonym miejscu.
Podobnie jak w przypadku płaskiego mopa, możemy z łatwością i wielokrotnie wyprać końcówkę, która zwykle wykonana jest z bawełny lub mikrofibry. Obydwa te materiały są chłonne i nie zostawiają smug. Po ich zużyciu, bez kłopotu wymienimy samą końcówkę na nową, bez konieczności kupowania całego, nowego zestawu.
Mop obrotowy - wygodny do odciskania wody
Nakładkę na mopie płaskim zwykle trzeba ściągać ręcznie (chyba, że posiada specjalny, składany uchwyt w komplecie z dostosowanym do tego wiadrem). W przypadku mopa obrotowego zazwyczaj nie musimy odpinać końcówki z materiałem. Wystarczy odcisnąć ją w sitku znajdującym się w większości standardowych wiader. Niektóre mopy są sprzedawane w zestawie ze specjalnymi wiadrami z obrotowym sitem i pedałem, które pozwalają dużo lepiej odwirować wodę.
Popularne
Mopy przemysłowe: wady stosowania mopów obrotowych
Trudnością, zwłaszcza w przypadku dużych obszarów mycia, może być mniejsza powierzchnia końcówki myjącej niż w przypadku prostokątnej końcówki występującej przy mopach płaskich. Kwestią, która może sprawiać niektórym kłopot, jest wyższa obudowa niż w mopach płaskich - przez co nie zawsze będzie w stanie dotrzeć np. pod meble na niskich nóżkach, a jej plastik potrafi uderzać o podłogę. Który mop w takim razie wybrać?
Mopy płaskie czy obrotowe?
Przy wyborze mopa warto przeanalizować to, do jakich powierzchni będzie używany - czy będą to panele, płytki, a może posadzka. Nie bez znaczenia jest także rozmiar podłogi i jej kształt - przy dużych i regularnych płaszczyznach, łatwiej będzie nam pracować z mopem płaskim, z kolei niewielkie i pełne przeszkód podłogi lepiej umyje mop obrotowy. Obydwa typy mają podobną zaletę - bez problemu wypierzemy ich końcówki w pralce, a w razie potrzeby możemy dokupić ich zapas.
Produkty
Ważną kwestią w doborze mopa przemysłowego jest także kij. Najlepiej, aby był aluminiowy i lekki. Dlaczego? Wysokiej jakości kije nie łamią się, a ich gładka powierzchnia nie drażni skóry dłoni podczas pracy. Sprzątanie staje się po prostu wygodniejsze! Aluminiowe kije do mopów znajdziesz oczywiście w naszym sklepie calde.pl. Serdecznie zapraszamy!
Maszynowe lub klasyczne mycie podług w biurze lub w kuchni restauracyjnej
porady?
do nas dzwonić
można do nas pisać