Higieniczne mycie rąk w szkole
Jak wygląda higieniczne mycie rąk w szkole?
Już po przeczytaniu samego tytułu pewnie nie jedna osoba zastanawia się: czy placówki szkolne wymagają jakiegoś specjalnego mycia rąk?!
Otóż higieniczne mycie rąk to nic innego jak prawidłowa technika mycia przy jednoczesnym zastosowaniu właściwego preparatu, aby odnieść zamierzony efekt. Brzmi poważnie, ale zacznijmy od początku…
Wyrabianie w dziecku nawyku mycia rąk powinno zacząć się w zasadzie już od momentu, kiedy zaczyna samodzielnie chodzić i poznawać świat, dotykając różnych przedmiotów. Następnie przedszkole i szkoła to kluczowe miejsca, żeby to kontynuować, bo w sumie to tam nasze pociechy spędzają sporo czasu.
Ale przejdźmy do meritum, czyli jak wygląda higieniczne mycie rąk w szkole.
Najważniejszy jest fakt, aby nie pokazywać dziecku, że musi to być „przykry obowiązek”.
Młodzież jest dzisiaj bombardowana ze wszystkich stron nowinkami technologicznymi, więc trzeba się zastanowić jak z mycia rąk zrobić temat na tyle interesujący, aby była to czynność tak intuicyjna, jak poruszanie się po najnowszym smartfonie.
Wydawać by się mogło, że nie będzie to łatwe zadanie, zwłaszcza, że dla młodych osób temat może być nudny. Ciekawym pomysłem na przekonanie naszych milusińskich do mycia rąk są warsztaty z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych oraz produktów, dzięki którym dzieciaki mogą poćwiczyć dezynfekcje rąk.
Polecane produkty
Prawidłowe higieniczne mycie rąk powinno trwać 40-60 sekund.
Wydaje się, że to naprawdę mało, ale okazuje się, że dzieci przeciętnie robią to w ciągu ok. 5 sekund.
W zależności od tego, do jakiej grupy wiekowej chcemy dotrzeć, warto wykorzystać oprócz tekstu dodatkowo piktogramy, które w zabawny sposób pokażą, jak prawidłowo powinno wyglądać higieniczne mycie rąk. Inaczej na pewno będziemy rozmawiać z uczniami klas I-III, a zupełnie inaczej z uczniami klas starszych. Poziom komunikacji i przekaz powinien być zrozumiały dla małych odbiorców. Nie chodzi o to by ich zrazić do tej czynności, a wręcz przeciwnie pokazać jak jest to ważne w naszym, codziennym życiu i jak dzięki temu możemy chronić siebie i innych. Przez szkołę przewija się codziennie mnóstwo uczniów i nauczycieli. To powoduje, że istnieje możliwość bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się drobnoustrojów m.in. wirusów i bakterii. Dlatego aby temu zapobiec należy regularnie myć ręce i osuszać ręcznikiem papierowym, zwłaszcza że są to miejsca ogólnodostępne.
Przy tej okazji warto przedstawić technikę mycia rąk wg Ayliffe, dzięki której skutecznie możemy usunąć drobnoustroje docierając jednocześnie do miejsc, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi.
Aby dzieciaki wiedziały tak naprawdę jak długo powinny myć ręce można wspólnie wymyślić jakąś rymowankę, którą będą każdorazowo śpiewały przy tej czynności.
Ważne jest również stanowisko do mycia rąk. Najlepiej jak będzie kolorowe i współtworzone z dzieciakami, wówczas takie miejsce będzie im bardziej bliskie i chętniej będą z niego korzystać.
Z pomocą wyposażenia takiego stanowiska przychodzą światowi producenci, posiadający w swojej ofercie dozownik do mydła, dozowniki do ręczników papierowych i wiele innych rozwiązań. Dostępne są różne rodzaje dozowników, od manualnych poprzez dozowniki sensorowe jak i takie pozwalające skorzystać z mydła za pomocą ramienia dozującego. Ważne jest również, aby dozowniki były łatwe w obsłudze dla małych użytkowników, co oznacza możliwość szybkiego wydozowania mydła bez żadnego wysiłku. Jeśli dozownik będzie również łatwy w obsłudze dla personelu sprzątającego spowoduje to, iż dozowniki będą zawsze czyste, a w środku nie będzie gromadził się biofilm, który jest świetną pożywką dla bakterii.
I tutaj również możemy liczyć na producentów, którzy dbając o nasze zdrowie i bezpieczeństwo oferują produkty w systemach zamkniętych czyli butelkach hermetycznych, dzięki którym higieniczne mycie rąk naprawdę jest higieniczne w pełni tego słowa znaczeniu.
A teraz czas powiedzieć pokrótce o tym co powinno znajdować się w dozownikach, aby przy zastosowaniu odpowiedniej techniki uczynić mycie rąk prawdziwą przyjemnością. I tutaj możemy się spotkać z różnymi rodzajami mydła dostępnymi na rynku, którymi może być: mydło w płynie, mydło w pianie, czy mydło w sprayu.
Bestsellery
Dzieciaki uwielbiają się kąpać i najczęściej kojarzą z tą czynnością pianę, dlatego to właśnie mydło w piance zaskarbiło sobie serca naszych pociech. Ale mydło w piance to nie tylko fajna konsystencja i wydajność. Nasze dzieciaki mają bardzo delikatną skórę i często pojawiają się alergie, dlatego, aby nie zniechęcić ich podrażnieniami, znajdziemy również produkty, które powstały we współpracy z Instytutem Badania Alergii.
A na koniec całego procesu higienicznego mycia rąk, trzeba je dokładnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Pamiętajcie, że ten proces jest równie ważny jak samo mycie. Osuszanie rąk oczywiście właściwym ręcznikiem papierowym, takim, który będzie czysty pod kątem mikrobiologicznym.
Spodobał ci się nasz artykuł? Sprawdź również, Co warto wiedzieć przed zakupem dozowników na ręczniki papierowe i Jakie są typy pojemników na ręczniki papierowe.
porady?
do nas dzwonić
można do nas pisać