Dezynfekcja rąk - 4 rzeczy, które warto wiedzieć
Mycie i dezynfekcja rąk to temat, który dotyczy nas wszystkich. Mimo że wysokie standardy higieny zazwyczaj restrykcyjnie przestrzegane są w placówkach medycznych i kosmetycznych oraz w zakładach produkujących żywność, to w czasie pandemii koronawirusa każdy z nas nie powinien zapominać o podstawowej higienie rąk. Pozwoli to w znacznej mierze nie tylko uniknąć zakażenia, ale również ograniczyć jego transmisję na inne osoby. Dlaczego dezynfekcja rąk jest tak ważna i co warto o niej wiedzieć? Przedstawiamy 4 najważniejsze fakty.
Dlaczego dezynfekcja rąk jest tak istotna?
Mycie rąk to jedna z podstawowych czynności higienicznych, która wpajana jest nam już od dzieciństwa. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to sprawdzony oraz skuteczny sposób na zapobieganie, a także ograniczanie rozprzestrzeniania się zakażeń różnego pochodzenia. Zdarza się jednak, że jego rola jest bagatelizowana, co wbrew pozorom może okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia, a niekiedy nawet życia.
Mycie i dezynfekcja rąk to czynności, których głównym zadaniem jest usuwanie z ich powierzchni nie tylko brudu, ale również:
- wirusów,
- bakterii,
- grzybów,
które mogą przyczyniać się do powstawania chorób stwarzających zagrożenie dla człowieka. Wśród wspomnianych patogenów na szczególną uwagę zasługują bakteria salmonelli oraz wirus grypy, których w większości przypadków można uniknąć, dzięki prawidłowej higienie rąk. Nie stosowanie się do zasad regularnej dezynfekcji rąk może również prowadzić do przykrych objawów, takich jak biegunki, zatrucia pokarmowe, a nawet wirusowe zapalenie wątroby typu A, nie bez powodu nazywane chorobą brudnych rąk.
Przykładów chorób, którymi można się zakazić na skutek zbyt rzadkiego lub nieprawidłowego mycia i dezynfekcji rąk, nie trzeba jednak szukać daleko. Aktualną sytuację doskonale obrazuje obecny koronawirus, którego pandemia odpowiedzialna jest za wywoływanie niebezpiecznej, a w wielu przypadkach nawet śmiertelnej choroby COVID-19. Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami epidemiologów mycie i dezynfekcja rąk są jednymi z najskuteczniejszych metod, które ograniczają rozprzestrzenianie się tego patogenu. Koronawirus w Polsce i na całym świecie przyczynił się do powstania wielu kampanii informacyjnych oraz akcji przypominających o higienie rąk, a także sposobach prawidłowego ich mycia i dezynfekcji. Nie byłoby to jednak możliwe bez certyfikowanych produktów skutecznych w walce z patogenami.
Dezynfekcja rąk – szczegółowy opis
Większości z nas proces dezynfekcji słusznie kojarzy się z usuwaniem drobnoustrojów z dowolnych powierzchni lub skóry. Na szczególną uwagę naturalnie zasługuje dezynfekcja rąk, ponieważ to za ich pomocą wykonujemy większość codziennych czynności, takich jak np. praca, przygotowywanie posiłków, witanie się z innymi osobami, wycieranie nosa itp. W celu gruntownego zrozumienia sposobu dezynfekcji rąk warto zapoznać się z obowiązującymi definicjami oraz instruktażem, jak robić to w prawidłowy sposób:
- mycie rąk – czynność higieniczna, której zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń, brudu i mikroorganizmów z wykorzystaniem wody oraz detergentu, którym najczęściej jest tradycyjne mydło.
- mycie i dezynfekcja rąk – pojęcia te można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje: higieniczne mycie rąk oraz chirurgiczne mycie rąk, o czym za chwilę.
Szczegółowe zalecenia dotyczące właściwego przebiegu tego procesu higienicznego można natomiast znaleźć w naszym wpisie: Instrukcja mycia rąk.
Higieniczne mycie rąk
Jest to proces, którego głównym zadaniem jest usunięcie zabrudzeń oraz zredukowanie przejściowej flory bakteryjnej z powierzchni rąk. Higieniczne mycie rąk należy stosować:
- bezpośrednio przed założeniem oraz tuż po zdjęciu rękawiczek ochronnych,
- bezpośrednio przed i po wykonywaniu dowolnych zabiegów medycznych, np. badań lub czynności pielęgnacyjnych,
- przed oraz po pracy w izolatkach, czyli pomieszczeniach, gdzie przebywają osoby podejrzane lub chorujące na choroby zakaźne,
- każdorazowo bezpośrednio po opuszczeniu pomieszczeń izolujących, gdzie znajdują się pacjenci z chorobami zakaźnymi,
- bezpośrednio po kontakcie z materiałami zakaźnymi lub skażonymi.
Jednocześnie należy pamiętać, że procedurom tym powinno towarzyszyć skrupulatne przestrzeganie zasad instrukcji mycia i dezynfekcji rąk oraz stosowanie właściwych środków myjących.
Chirurgiczne mycie rąk
To proces wymagający zastosowania skutecznego oraz specjalistycznego preparatu do dezynfekcji rąk. Zaleca się, aby chirurgiczne mycie rąk trwało od 3 do 5 minut. Jego zadaniem jest skuteczne i szybkie pozbycie się przejściowej flory bakteryjnej oraz redukcja drobnoustrojów bytujących na stałe w głębokich warstwach skóry, a także w przydatkach skóry, czyli paznokciach. Dodatkowo istotną chirurgicznego mycia rąk jest utrzymanie niskiego poziomu drobnoustrojów na skórze przez co najmniej 3 godziny od wykonania procedury mycia.
Preparat do chirurgicznego mycia rąk, zgodnie z europejskimi wytycznymi powinien wykazywać właściwości redukujące ilość drobnoustrojów na skórze przynajmniej 1000-krotnie. Właśnie takie środki można znaleźć w naszej ofercie. Każdy zakupiony preparat posiada certyfikat potwierdzający spełnianie rygorystycznych norm sanitarnych, dzięki czemu można go stosować w miejscach o podwyższonych wymaganiach higienicznych, w tym na salach operacyjnych.
W portfolio Calde znajdują się specjalistyczne preparaty spełniające normy:
- PN-EN:1499 – do higienicznego i chirurgicznego mycia rąk,
- PN-EN:1500 – do higienicznej dezynfekcji rąk,
- PN-EN:12791 – do chirurgicznej dezynfekcji rąk.
Warto więc zadbać o prawidłową higienę i bezpieczeństwo swojego zespołu.
<<< ZOBACZ OFERTĘ DEZYNFEKCJI >>>
porady?
do nas dzwonić
można do nas pisać